3rd Annual 2024 Manchester Elementary School League

SCHEDULE -SCORES-STANDINGS – Please scroll below to view each

WEDNESDAY JUNE 12 – CITY FINALS AT WEST HIGH SCHOOL FIELD

DIVISION 1 – 6:30 PM

GREEN ACRES VS WEBSTER – WEBSTER wins 1-0

DIVISION 2 – 5:30 PM

WEBSTER(2) VS WILSON – WILSON wins 2-1

================SCORESTeams with WIN IN BOLD ================

Saturday May 11

Webster vs Northwest/McDonough

HIghland vs Wilson/Beech St

Weston vs Bakersville

Green Acres vs Jewett

Webster 1 vs Smyth Road

Gossler vs Parker Varney

=================================================

Saturday May 18 – At West HS Field

Division 2 Games

Gossler vs Bakersville

Northwest/McDonough vs Wilson/Beech St

Webster vs Smyth Road

Division 1 Games

Green Acres vs Parker Varney

Webster vs Highland

Weston vs Jewett

================================================

Wednesday May 22 – At Livingston

Division 2 Games

Gossler vs Wilson/Beech St

Northwest/McDonough vs Webster

Smyth Road vs Bakersville

Division 1 Games

Jewett vs Highland

Green Acres vs Weston

Webster vs Parker Varney

=================================================

Wednesday May 29 – At Livingston Park Field – Game 4

Division 2 Games

Gossler vs Northwest/McDonough

Bakersville vs Webster

Smyth Road vs Wilson/Beech St

6:30 PM – Division 1 Games

Green Acres vs Weston

Jewett vs Webster

Parker Varney vs Highland

==============================================================

Saturday June 1 at West HS Field Game 5

Division 2 Games

Gossler vs Bakersville

Northwest/McDonough vs Wilson/Beech St

Webster vs Smyth Road

Division 1 Games

Green Acres vs Highland

Jewett vs Webster

Weston vs Parker Varney

============================================

PLAYOFF RESULTS

Wednesday June 5 -at Livingston Park Field – Game 6

Division 2 Playoff

#1 Webster vs #2 Smyth Road – Scrimmage Game both teams advance to Semi Finals

#3 Gossler vs #5 Bakersville – Bakersville Advances

#4 Wilson/Beech vs – #6 Northwest/McDonough – Wilson Advances

Division 1 Playoff

#1 Green Acres vs #2 Webster- Scrimmage Game both teams advance to Semi Finals

#3 Parker Varney vs #6 Weston – Weston advances

#4 Highland vs #5 Jewett – Highland advances

================================================================

Saturday June 8 Playoffs – at West HS Field – *FINAL GAMES OF SEASON FOR ALL TEAMS EXCEPT FOR THOSE WHO ADVANCE TO CHAMPIONSHIP GAME

Division 2 Semi-Final

GAME – #1 Webster vs #5 Bakersville – Webster advances

#2 Smyth Road vs #6 Wilson – Wilson advance

—————————————————————————————-

2:30 PM – Division 1 Semi-Final

SEMI FINAL GAME – #1 Green Acres vs # 6 Weston – Green Acres advances

SEMI FINAL GAME – #2 Webster vs #4 Highland – Webster advances

===================================================

STANDINGS – Updated thru 6/3

Division 1

  1. Green Acres (5-0)
  2. Webster (5-0)
  3. Parker Varney (3-2)
  4. Highland (2-3)
  5. Jewett (1-4)
  6. Weston (1-4)

Division 2

  1. Webster (2) (5-0)
  2. Smyth Road (2-3)
  3. Gossler (2-3)
  4. Wilson/Beech St (2-3)
  5. Bakersville (1-4)
  6. Northwest/McDonough (0-5)

Questions/concerns – please email manchestersoccerleague@gmail.com


Rules can be found here